Jenni Kirveen polttavan ajankohtainen teos Ihmisenä sodassa auttaa ymmärtämään, mitä aikaisemmat sukupolvet kokivat sodan keskellä. Teos kertoo suomalaisista sotilaista, jotka pitivät kiinni ihmisyyden rippeistään sielua runnelleista koettelemuksista ja kuolemanvaarasta huolimatta.
Runsaasta ja monipuolisesta lähdeaineistosta ammentava teos kuljettaa lukijaa vaivattomasti eteenpäin yhdistäen kaunokirjallisen kerronnan ja esseistisen ilmaisun parhaat piirteet.
Mikä pelotti ja traumatisoi ”jermuja”, mikä suojeli mieliä ja auttoi pysymään inhimillisenä ihmisenä järjen ylittävissä tapahtumissa? Oliko sodassa tilaa hyvyydelle, kauneudelle ja hauskuudelle?
Ainutlaatuinen tietokirja auttaa ymmärtämään sotilaiden tunne-elämää täysin uudenlaisesta perspektiivistä.
Sodan aikana nuoria miehiä kiinnostivat samat asiat kuin ikäisiään kautta aikojen: auktoriteetteja vastaan kapinoiminen, tytöt, härskit jutut, musta huumori, alkoholi, nikotiini, hauskanpito ja musiikki.
“Elämässä ei ole olemassa mitään sellaista ahdistusta, johon sauna ja hyvä musiikki eivät auttaisi, ja sen tiesivät myös sotilaat”, summaa Kirves.
Jenni Kirves (s.1977) on savolaislähtöinen tietokirjailija, joka on tuotannossaan keskittynyt sodan ja jälleenrakennuksen tunnehistoriaan. Hän on ollut Tieto-Finlandia-ehdokkaana vuonna 2008 teoksesta ”Ruma sota”. Myös edellinen teos ” He selvisivät sodasta” (2024) sai useampia ehdokkuuksia.
Ihmisenä sodassa ilmestyy painettuna ja e-kirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 10.9.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi